Kreda do warzyw i ogrodu z magnezem
Nawóz wapniowy z magnezem w formie granulowanej, uzyskany przez mielenie naturalnych złóż kredy, o wysokiej skuteczności odkwaszania gleby.
Granulowany nawóz wapniowy z magnezem, produkowany z kredy pochodzenia naturalnego – kopaliny, o najwyższej spośród nawozów węglanowych skuteczności odkwaszania i wysokiej zawartości węglanu wapnia.
Korzyści chemiczne i fizyczne stosowania nawozu:
Z badań wynika, że kreda nawozowa podnosi pH w czasie do 3 miesięcy. Efekt podniesienia pH jest widoczny w postaci wzrostu plonu w pierwszym roku po zastosowaniu kredy. Powoduje lepsze wykorzystanie składników pokarmowych z nawozów mineralnych NPK. Dostarcza magnez, pierwiastek niezbędny roślinom, wspomaga skuteczne pobieranie i przetwarzanie azotu w plon. Korzystnie wpływa na wzrost ilości pożytecznych mikroorganizmów glebowych, a tym samym poprawia żyzność gleby.
Rozsiewanie kredy granulowanej nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, można korzystać z każdego rodzaju rozsiewacza do nawozów lub wysiewać ręcznie. Niska zawartość wilgoci sprzyja równomiernemu osypywaniu się granulek do leja oraz zapobiega zaklejaniu otworu spustowego w rozsiewaczu. Wielkość granulek zapewnia równomierność wysiewu na całej szerokości aplikacji. Forma granulowana zmniejsza wpływ wiatru na rozsiew i pylenie.
Stosowanie:
Wszystkie rodzaje gleb przedsiewnie, pogłównie jak i interwencyjnie. Nie wymaga mieszania z glebą:
- warzywa
- sady i jagodniki
- uprawy polowe, uprawy roślin wieloletnich (trwałe użytki zielone, trawniki)
- uprawy szklarniowe: warzywa i kwiaty
Nawóz zakwalifikowany do stosowania w rolnictwie ekologicznym zgodnie z EC 834/2007
Magazynowanie i przechowywanie:
Nawóz przechowywać w oryginalnym opakowaniu w suchych i dobrze wentylowanych magazynach.
Chronić przed przemarzaniem, wilgocią i deszczem.
Termin przydatności - 5 lat od daty produkcji.
Optymalne dawki środka wapnującego, można ustalić wyłącznie na podstawie aktualnych wyników agrochemicznej analizy stopnia kwasowości gleby - wartości pH i potrzeb rośliny uprawianej.